Blog

Jak skutecznie walczyć z zapaleniem dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu dentystycznego. Pacjenci zwracają uwagę przede wszystkim na mocne krwawienie dziąseł, zmianę ich koloru i kształtu oraz ból przy szczotkowaniu. Objawów takich nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia, co w konsekwencji może doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.

blog

Zapalenie dziąseł jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu dentystycznego. Pacjenci zwracają uwagę przede wszystkim na mocne krwawienie dziąseł, zmianę ich koloru i kształtu oraz ból przy szczotkowaniu. Objawów takich nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia, co w konsekwencji może doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.

Przyczyny i objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł wiąże się przede wszystkim z zaniedbaniem higienicznym – niewyczyszczona płytka nazębna jest źródłem bakterii, których toksyny i produkty przemiany materii uszkadzają komórki znajdujące się w dziąsłach. Ich odpowiedzią jest stan zapalny manifestujący się zaczerwienieniem, rozpulchnieniem oraz krwawieniem dziąseł. Takie objawy zapalenia dziąseł często skłaniają pacjentów do wizyt u swojego dentysty. W skrajnych przypadkach przerośnięte dziąsła pokrywają całą powierzchnię koron zębów, a przerostom towarzyszą takie objawy jak nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, ból dziąseł, nadżerki i owrzodzenia występujące w całej jamie ustnej.

Do innych przyczyn zapaleń dziąseł należą niedobory witamin, przede wszystkim z grupy B i C. Zmiany hormonalne występujące w okresie ciąży, pokwitania i menopauzy skutkują tym, że dziąsła również podatne są na wystąpienie zapaleń dziąseł. Nie można zapomnieć także o lekach, których przyjmowanie przyczyniać się może do wystąpienia choroby dziąseł. Do takich leków zaliczamy przede wszystkim niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu, padaczce, a także niektóre leki sterydowe.

Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł to:

 • Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania
 • Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
 • Ból i nadwrażliwość dziąseł
 • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
 • Nadżerki i owrzodzenia w jamie ustnej

Leczenie zapalenia dziąseł

 • Higiena jamy ustnej

Jako że główną przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, to leczenie należy rozpocząć od instruktażu higieny – tutaj lekarz dentysta przedstawia najkorzystniejszy sposób mycia zębów, proponuje odpowiednią pastę i odpowiednie płukanki do buzi, których zadaniem jest ograniczenie liczby bakterii odpowiadających za zapalenie. W większości wypadków lepsze mycie zębów przyczynia się do poprawy stanu dziąseł i ustąpienia zapalenia.

 • Profesjonalne czyszczenie zębów

U niektórych pacjentów potrzebne jest profesjonalne czyszczenie zębów (scaling i piaskowanie). Zadaniem higienizacji jest mechaniczne usunięcie kamienia i płytki nazębnej z powierzchni zębów. Takie zabiegi wykonywane są przez higienistki stomatologiczne, które ponadto przedstawiają pacjentowi instruktaż jamy ustnej, czyli prawidłowy sposób dbania o zdrowie jamy ustnej.

 • Leczenie chorób ogólnych

Jeśli zapalenie dziąseł związane jest z chorobami ogólnymi, takimi jak białaczka, cukrzyca albo niedobory witamin, to pacjent kierowany jest do specjalisty celem leczenia choroby.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

 • Prawidłowa higiena jamy ustnej

Aby zapobiegać zapaleniu dziąseł, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Zaleca się mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przy użyciu miękkiej szczotki z odpowiednią pastą do zębów. Ponadto zaleca się płukanie jamy ustnej płynami, dobrze działają płyny zawierające chlorheksydynę. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie, przez co ogranicza liczbę bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny dziąseł.

 • Stosowanie nitki do zębów i irygatora

Nie można zapomnieć także o stosowaniu nitki do zębów lub irygatora, których zadaniem jest usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni stycznych zębów.

 • Dodatkowe środki dla użytkowników aparatów ortodontycznych

Problem zapaleń dziąseł często dotyczy osób użytkujących aparaty ortodontyczne. Tutaj dodatkowo można używać specjalnych szczoteczek jednopęczkowych, by dokładnie umyć zęby wokół zamków ortodontycznych.

Zapalenie dziąseł jest bardzo częstą chorobą występującą w jamie ustnej. Nieleczone może przekształcić się w chorobę przyzębia, która ma wiele zdrowotnych konsekwencji (przede wszystkim należy tu wspomnieć o utracie zębów). W przeciwdziałaniu kluczową rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej, a także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym wraz z profesjonalnym zabiegiem higienizacji.

Każdy niepokojący objaw w jamie ustnej powinien być skonsultowany z lekarzem dentystą, dlatego nie należy lekceważyć krwawienia dziąseł czy uczucia ich obrzęku.

Pixel Clinic to nowoczesna Klinika stomatologiczna która łączy wiedzę i doświadczenie lekarzy z cyfrową technologią. Połączenie to jest gwarancją spektakularnego sukcesu. Sukcesu lekarza i sukcesu pacjenta.

DANE KONTAKTOWE

Pixel Clinic Cyfrowa Stomatologia

JST Sp. z o.o. ul. Wały Dwernickiego 43/45, 42-202 Częstochowa NIP: 205 000 15 28   REGON: 24084526600022                                  KRS: 0000293729

Pixel Clinic Cyfrowa Stomatologia

w CM KLARA, ul. Wały Dwernickiego 43/45
42-202 Częstochowa

Copyright © 2023 Pixel Clinic | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni